HRL634WF2 - CBS Battery - Terminal F2 - 6 Volt 9.0Ah - 34 Watts Per Cell
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HRL634WF2
MPN:
HRL634WF2
Condition:
New
Availability:
In Store or Shipping
  • HRL634WF2 - CBS Battery - Terminal F2 - 6 Volt 9.0Ah Angle | Battery Specialist Canada
  • HRL634WF2 - CBS Battery - Terminal F2 - 6 Volt 9.0Ah Front | Battery Specialist Canada
  • HRL634WF2 - CBS Battery - Terminal F2 - 6 Volt 9.0Ah Side | Battery Specialist Canada
Frequently bought together:
Description
HRL 634W is specially designed for high efficient discharge and long life.application. It's characteristics are small volume, light weight and high discharge efficiency. It can be used for more than 260 cycles at 100% discharge in cycle service, up to 8 years in standby service.
pdf-logo.jpg    msds-logo.jpg
Cells Per Unit: 3
Voltage Per Unit: 6 V
Capacity: 34W @ 15 Minute-Rate to 1.67V Per Cell @ 25°C(77°F)
Weight Approx. 1.32kg(2.91 lbs)
Maximum Discharge Current: 130A (5 Sec)
Internal Resistance Approx. Approx. 8.3 mΩ
Operating Temperature Range Discharge:-15℃~50℃(5°F~122°F)
Charge:-15℃~40℃(5°F~104°F)
Storage:-15℃~40℃(5°F~104°F)
Nominal Operating Temperature Range: 25°C±3°C(77°F±5°F)
Float Charging Voltage: 6.75 to 6.9 VDC/Unit Average at 25°C(77°F)
Recommended Maximum Charging Current Limit: 3.4A
Equalization and Cycle Service: 7.2 to 7.5 VDC/Unit Average at 25°C(77°F)
Terminal: F2-Faston Tab250
Container Material ABS(UL94-HB) & Flammability resistance of(UL94-V0) can be available upon request.
hrl634wf2-specs.jpg
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Voltage:
6V